Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Co z tą wieżą?

Koniec lipca za nami, czas w którym powstać miała wieża widokowa na górze Cergowej. Dlaczego prace zostały przerwane? Postanowiliśmy to sprawdzić…

Początkiem 2017 roku rozpisany został przetarg na budowę wieży widokowej na górze Cergowej. Inwestor – gmina Dukla wyłonił wykonawcę robót, którym okazała się być firma STAL – TECH sp. z o.o. z Michałówki w gminie Radymno. Był to jeden spośród trzech startujących w przetargu podmiotów, który zaoferował najniższą kwotę – 682 647,27 zł z terminem wykonania do 31.07.2017 r.

Początkiem czerwca zostały rozpoczęte prace na szczycie góry, po czym budowa wieży została przerwana. Na próżno szukać informacji o przyczynach niemalże dwumiesięcznego przestoju, gdyż nie informują o tym lokalne media, a turyści do dziś zastanawiają się, dlaczego budowa została przerwana i czy wieża na górze Cergowej w ogóle powstanie…

Jako jedyni postanowiliśmy to sprawdzić. Udało nam się dotrzeć do źródła, czyli jednego z pracowników firmy wykonującej prace budowlane. Okazało się, że budowa wieży została przerwana z powodu zmian w projekcie fundamentów wieży. Prace zostały wznowione 27 lipca, a dokładny termin ukończenia prac nie jest znany. Wiele zależy od pogody, która oprócz trudno dostępnego terenu, jest największą przeszkodą, gdyż podczas opadów deszczu na szczyt nie da się dostarczyć materiałów ze względu na strome podjazdy na szlakach. Towar (woda, cement, piasek) doprowadzany jest szlakiem żółtym od strony Zawadki Rymanowskiej, a później szlakiem czerwonym. Firma budowlana jest na etapie zalewania fundamentów betonem, następnie wylewana będzie płyta główna. Co budowa oznacza dla turystów? W czasie budowy wieży należy się liczyć z trudnościami. Wszystkie szlaki są nadal otwarte, lecz miejsce budowy jest ogrodzone i nie da się wejść do samego krzyża. Podczas sprzyjających warunków pogodowych wieża może powstać w okresie 3 miesięcy, a więc późną jesienią bieżącego roku być może będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki, między innymi Tatry i bieszczadzkie połoniny.

Co ciekawe, nie będzie to pierwsza tego typu budowla na szczycie Cergowej. Sam szczyt do końca ostatniej wojny był znakomitym miejscem widokowym. Podszczytowe rozległe polany były to wówczas pastwiska, które po wojnie zostały zalesione, a na szczycie góry stanęła drewniana wieża triangulacyjna do pomiarów geodezyjnych wykorzystywana także przez turystów wychodzących na zalesiony już wówczas szczyt. Pomysł budowy wieży widokowej w tym miejscu nie jest dla turystów nowy. Około 10 lat temu radni gminy Dukla wyrazili zgodę na budowę wieży, zgodzili się także leśnicy, ale pomysł nie spodobał się ekologom, którzy twierdzili, że to niepotrzebna ingerencja w przyrodę tej góry i na tym sprawa się wówczas zakończyła, bowiem wieża nie stanęła. „To niepotrzebna ingerencja w krajobraz i przyrodę tej góry, symbolicznej dla Beskidu Niskiego. Ostatnio zapanowała moda na budowanie wież na szczytach górskich, to niepotrzebne piętno, które człowiek chce odcisnąć na naturze” – twierdził jeden ekologów.

Miejmy nadzieję, że inwestor, a przede wszystkim wykonawca prac nie natrafią już na większe przeszkody podczas procesu budowy, a powstała wieża przyniesie sporą atrakcję turystyczną jak również piękne widoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *