Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Wieża widokowa oficjalnie otwarta

wieża widokowa cergowa

27 października odbyło się oficjalne otwarcie wieży widokowej na górze Cergowej, któremu przewodniczył burmistrz Andrzej Bytnar.

Przed oficjalnym przecięciem wstęgi burmistrz gminy Dukla w krótkim wystąpieniu przedstawił historię budowy wieży. Wszystko zaczęło się za sprawą powstałego w 2004 roku Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Dukielszczyzny, dzięki któremu narodził się pomysł budowy wieży widokowej na górze Cergowej. Największym problemem w tamtym okresie był brak środków finansowych na ten cel oraz miejsce budowy, które wówczas nie należało do gminy Dukla. Pomysł odrodził się w 2016 roku, wtedy Stowarzyszenie przekazało zgromadzone w tej sprawie dokumenty Gminie Dukla. Mimo starań włodarzów gminy nie udało się pozyskać żadnych zewnętrznych środków finansowych na realizację tej inwestycji, wobec czego gmina Dukla pokryła koszty budowy z własnych funduszy. W 2017 roku Rada Miejska w Dukli podjęła uchwałę o realizacji budowy wieży widokowej, a Gmina Dukla rozpisała przetarg, w wyniku którego na wykonawcę wieży wybrano firmę STAL-TECH z Michałówki k. Radymna. Firma ta wykonała jedynie fundamenty wieży ponieważ konstrukcja, która miała stanąć na górze Cergowej uległa spaleniu na skutek pożaru tartaku, do którego doszło 2 sierpnia 2017 roku w siedzibie firmy.

Stal-tech

W wyniku tego, że firma STAL-TECH nie mogła sprostać zadaniu, gmina Dukla zmuszona była zakończyć współpracę. Początkiem 2018 roku gmina ponownie ogłosiła przetarg na budowę wieży, lecz do przetargu nie zgłosiła się żadna firma. W związku z tym, zgodnie z prawem zamówień publicznych, gmina Dukla mogła z własnej inicjatywy rozmawiać z potencjalnymi wykonawcami tego przedsięwzięcia. Tym okazała się być „Tatrzańska Firma Budowlana”, która może pochwalić się m.in. budową ołtarza papieskiego w Zakopanem na Wielkiej Krokwi oraz innymi trudnymi do zrealizowania zleceniami. W sierpniu ruszyły prace budowlane, które zakończyły się końcem września i w ten sposób powstała wieża widokowa wykonana z drewna świerkowego, o podstawie 9,48 x 9,48 metrów oraz wysokości 21,72 metrów.

otwarcie wieży Cergowa

27 października odbyło się zorganizowane przez MOSiR Dukla oficjalne otwarcie wieży, w którym uczestniczyło blisko stu mieszkańców gminy oraz przybyłych turystów. Po przecięciu wstęgi i podziwianiu widoków z nowego obiektu turystycznego, przybyli goście mogli liczyć na ciepły posiłek przy Złotej Studzience w postaci grochówki oraz herbaty. Budowa wieży widokowej na górze Cergowej to jeden z największych sukcesów turystycznych gminy Dukla, który w znacznym stopniu przyczyni się do rozwoju turystyki w naszym rejonie.

wieża na cergowej

Źródło: dukla.pl, własne | fot. krosno112.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *