Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Farma fotowoltaiczna w Jasionce?

Farma fotowoltaiczna w Jasionce

Park Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej w Jasionce k. Dukli Spółka z o. o.” – oto nazwa jednego z wnioskodawców, który chce wybudować farmę fotowoltaiczną.

4 kwietnia 2017 roku powstał Park Energii Słonecznej Parafii Rzymskokatolickiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jasionce k. Dukli działający w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarząd spółki jest jednoosobowy, a jego prezesem jest ksiądz Piotr Wojnar. Wśród informacji znalezionych w internecie możemy przeczytać, że kapitał zakładowy spółki wynosi 6 300 zł, jej wspólnikiem jest Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jasionce, a przedmiot działalności przedsiębiorcy to wytwarzanie oraz handel energią elektryczną. Więcej informacji tutaj.

Założenie takiej spółki było podstawą do tego, by ta mogła ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę farmy fotowoltaicznej. Podmioty prawne mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości maksymalnie 85% kosztów inwestycji. Zmagazynowaną energię Parafia mogłaby wykorzystać na cele własne, a na sprzedaży nadwyżki energii dodatkowo zarobić od kilkunastu do dwudziestu tysięcy złotych rocznie. Energia słoneczna jest wprawdzie za darmo, ale instalacja fotowoltaiczna już nie. Koszt takiej parafialnej instalacji zajmującej obszar do pół hektara jest wysoki i wynosi od 500 tys. do 800 tys. zł. Co ciekawe Parafia Jasionka ma większe plany, gdyż koszt budowy farmy w Jasionce wynosi ponad milion złotych.

5 czerwca 2017 roku ogłoszono listę złożonych wniosków o dofinansowanie, wśród których był projekt pt. „Budowa farmy fotowoltaicznej w miejscowości Jasionka”. Wynik oceny merytorycznej był pozytywny, lecz początkowo projekt z Jasionki znalazł się na liście rezerwowej. Więcej informacji tutaj, strona 18. Wszystko zmieniło się 27 listopada 2018 r., kiedy Zarząd Województwa Podkarpackiego wybrał z listy rezerwowej 12 projektów do dofinansowania, w tym projekt Parafii Jasionka. Szczegóły tutaj. Całkowity koszt projektu wynosi 1 001 008,72 , a kwota dofinansowania 691 711,49 .

Budowa farmy fotowoltaicznej z pozoru nie jest niczym złym, pytanie tylko skąd pozostałe 309 297,23 i czy o planowanej inwestycji wiedzą parafianie z Jasionki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *