Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Adam Szczurek sołtysem Jasionki

adam szczurek

Za nami wybory sołtysów sołectw gminy Dukla. Jasionka po kilkunastu latach ma nowego przedstawiciela. Przedstawmy zatem nowego sołtysa Jasionki…

Witaj Adamie, zostałeś nowym sołtysem Jasionki. Czy mógłbyś przybliżyć swoją osobę tym mieszkańcom, którzy nie mieli okazji Cię osobiście poznać?

Nazywam się Adam Szczurek, mam 30 lat. Z wykształcenia jestem mgr inż. mechaniki i budowy maszyn. Pracuję jako konstruktor w drugiej co do wielkości firmie w Krośnie. Mieszkam w Jasionce wraz z żoną i córką. Moje zainteresowania to motoryzacja i podróże. Nie obojętne są mi również tematy naszego sołectwa…

No właśnie. Jakie argumenty zdecydowały o tym, że postanowiłeś kandydować na sołtysa?

Początkowo wahałem się nad podjęciem tej decyzji. Wiadomo, wiąże się to z pewnego rodzaju obowiązkami. Jednak po pewnych przemyśleniach zdecydowałem się kandydować, kierując się również zdaniem najbliższych i znajomych, którzy tylko upewnili mnie w tym, że byłby to dobry krok. Dodatkowo skłonił mnie do tego fakt, że w Jasionce jest kilka grup ludzi, stowarzyszeń, które działają społecznie, co jest dużą mobilizacją.

Co chciałbyś zmienić w funkcjonowaniu naszego sołectwa podczas Twojej kadencji?

Przydatny byłby przede wszystkim remont sali w Domu Ludowym, w szczególności: montaż klimatyzacji, remont toalet, kuchni oraz zakup wyposażenia. W Jasionce od dłuższego czasu ma miejsce sytuacja, gdzie większość mieszkańców wioski organizując wesela lub imprezy rodzinne wybiera Domy Ludowe w innych miejscowościach gminy Dukla lub urządza je w Dukli czy Krośnie. Głównym powodem tego jest fakt, że w Jasionce brakuje klimatyzacji, którą należałoby zamontować oraz funkcjonują tu toalety, gdzie często dochodzi do awarii. Przydatna byłaby również wymiana wysłużonego sprzętu kuchennego oraz zakup większej ilości krzeseł. Wydaje mi się, że należałoby również pomyśleć o wygospodarowaniu jakiegoś miejsca obok Domu Ludowego, służącego do wypoczynku, czy też spędzania wolnego czasu przez mieszkańców. Dom Ludowy w Jasionce służy całej społeczności lokalnej, a wśród osób przyjezdnych jest wizytówką, która w moim odczuciu nie prezentuje się najlepiej, dlatego tego typu działania byłyby dla mnie priorytetem.

Poprawa bezpieczeństwa życia mieszkańców Jasionki to kolejny element wymagający realizacji. Drogą główną do szkoły uczęszczają dzieci, a starsi docierają do przystanków autobusowych. Bardzo wzmożony ruch na drodze spowodowany ogólnie większą ilością pojazdów, jak i zwiększoną liczbą przyjezdnych i turystów, stwarza coraz większe niebezpieczeństwo dla pieszych. Stąd pomysł budowy chodnika w Jasionce, gdyż takie chodniki dla pieszych funkcjonują już w dużo mniejszych miejscowościach gminy Dukla. Myślę, że w Jasionce również dałoby się to zrobić.

Wymiana wozu strażackiego w OSP Jasionka to kolejna rzecz dotycząca poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Samochód OSP Jasionka jest jednym z najstarszych, jeśli nie najstarszym wozem strażackim w Gminie Dukla. Samochód ten nie nadaje się do jazdy, a co dopiero do ratowania dobytku mieszkańców Jasionki czy społeczności Gminy Dukla. W zeszłym roku poczynione zostały starania dotyczące zakupu takiego samochodu, lecz fakty są takie, że w remizie OSP Jasionka nadal stoi Skoda Liaz z 1976 roku. Ze swojej strony, jeśli to możliwe, chciałbym posłużyć pomocą strażakom OSP Jasionka w pozyskaniu takiego wozu.

Na bezpieczeństwo mieszkańców wpływa również oświetlenie uliczne. W Jasionce w dalszym ciągu są miejsca, gdzie brakuje takiego oświetlenia lub funkcjonuje ono w niewystarczającej ilości.

Koło Gospodyń Wiejskich to organizacja, której brakuje w tak dużej miejscowości gminy Dukla jak Jasionka. KGW od lat doskonale funkcjonują w innych miejscowościach naszej gminy. Taka organizacja pomogłaby we wspieraniu imprez oraz zapewnieniu pomocy dla lokalnych jednostek takich jak klub sportowy czy OSP.

Wymienione wyżej propozycje rozwoju wioski nie są moimi obietnicami, lecz potrzebami wynikłymi z głosu lokalnych mieszkańców, które starałbym się zrealizować, jeśli byłyby niezbędne ku temu środki finansowe. Jako sołtys chciałbym być osobą otwartą na kontakty ze społecznością lokalną oraz wspierającą inicjatywy mieszkańców Jasionki.

Na jakich sprawach chciałbyś się przede wszystkim skupić pełniąc funkcję sołtysa?

Zamierzam kontynuować dobre projekty, które udało się podjąć poprzedniej radzie sołeckiej oraz sołtysowi. Chcę starać się w Urzędzie Gminy i Zarządzie powiatu o niezbędne środki na wyżej wymienione cele. Chciałbym, żeby miejsca użyteczności publicznej upiększyły krajobraz, jaki nas otacza.

Liczymy na to, że w ciągu 5 lat uda się zrobić, jeśli nie wszystko, to przynajmniej większą część tego, o czym wspomniałeś wcześniej. Nie ukrywam również, że liczymy na współpracę..

Mam nadzieję, że moje starania przyniosą efekty w postaci pozytywnej zmiany dla naszego sołectwa. Również liczę na współpracę i mam nadzieję, że wspólnymi siłami promować będziemy dobry wizerunek Jasionki, a dzięki podjętym działaniom nasza miejscowość zacznie się rozwijać.

Czego Ci życzyć na ten czas Twojej 5-letniej kadencji?

Na pewno wytrwałości i konsekwencji w tym, aby małymi krokami ciągle iść do przodu.

Tego właśnie Ci życzymy. Dziękuję za poświęcony czas, gratuluję decyzji i… wygranej.

Również dziękuję za rozmowę oraz możliwość przedstawienia mojej osoby za pośrednictwem strony lokalnej społeczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *