Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Jelcz 004 chwilowo na „straży” bezpieczeństwa mieszkańców

OSP Barwinek

Od kilku dni przy Domu Strażaka w Jasionce możemy dostrzec samochód pożarniczy marki Jelcz. Czy nasi ochotnicy nabyli nowy samochód?

Poniekąd tak. Tak naprawdę Jelcz 004 od ubiegłego roku jest własnością jednostki OSP Barwinek, która nabyła go z własnych środków finansowych od jednostki OSP Gruczno. W posiadaniu naszych strażaków znalazł się jedynie na zasadzie wypożyczenia – chwilowo zastąpi on wysłużoną Skodę Liaz, która podczas ostatniego wyjazdu uległa awarii. Od dłuższego czasu strażacy OSP Jasionka borykali się z licznymi usterkami swojego wozu. Obecnie 43-letni samochód nie nadaje się już do normalnej jazdy, nie mówiąc o ratowaniu życia i mienia ludzkiego. Niejednokrotnie bywały przypadki, gdy wysłużony samochód zawodził, a nasza straż wyjeżdżała do miejscowych zdarzeń, gdy na miejscu były już jednostki z OSP KSRG Dukla. Każdy samochód pożarniczy podczas wyjazdu alarmowego powinien być pewny i sprawny technicznie, a Skoda Liaz od dłuższego czasu takim samochodem nie była. Jak dowiadujemy się od naszych strażaków, remont wozu jest nieopłacalny. Nie wiadomo jeszcze gdzie niesprawny pojazd trafi – prawdopodobnie będzie to już stacja demontażu pojazdów.

Skoda Liaz OSP Jasionka

Jelcz 004, który pozostanie u nas prawdopodobnie do końca tego roku, to ciężki samochód gaśniczy (tak zwane GCBA 6/32) posiadający zbiornik wodny o pojemności 6000 litrów oraz autopompę o wydajności 3200 litrów. Swoją służbę samochód rozpocznie początkiem kwietnia.

Barwinek

Jak udało się nam dowiedzieć, nasi ochotnicy nieustannie dążą do pozyskania „nowego” średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Trzymamy kciuki aby ich starania zakończyły się powodzeniem, a Jelcz pełniący zastępczą służbę nigdy ich nie zawiódł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *