Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

W Jasionce powstało Koło Gospodyń Wiejskich

KGW Jasionka

Staraniem sołtysa Adama Szczurka oraz Radnego Bogusława Karkoszki w Jasionce powstało Koło Gospodyń Wiejskich.

Reaktywacja

Utworzenie Koła Gospodyń Wiejskich w Jasionce to temat, który przewijał się od lat. Jasionka to piąta pod względem ludności miejscowość w naszej Gminie, przez co prawdopodobnie niejedną osobę dziwił fakt, że tak duża wioska nie posiada Koła Gospodyń Wiejskich. Te funkcjonują już niemalże we wszystkich miejscowościach gminy Dukla: Barwinku, Cergowej, Głojscach, Iwli, Łękach Dukielskich, Mszanie, Myszkowskim, Równem, Tylawie, Wietrznie, Zawadce Rymanowskiej i Zboiskach. Plany utworzenia takiej organizacji były, swego czasu doszło nawet do spotkania w tej sprawie, lecz na tym się skończyło. Pomysł odrodził się, gdy nowym sołtysem Jasionki został Adam Szczurek, który w wywiadzie dla naszego portalu mówił: „Koło Gospodyń Wiejskich to organizacja, której brakuje w tak dużej miejscowości gminy Dukla jak Jasionka. KGW od lat doskonale funkcjonują w innych miejscowościach naszej gminy. Taka organizacja pomogłaby we wspieraniu imprez oraz zapewnieniu pomocy dla lokalnych jednostek takich jak klub sportowy czy OSP.” Jednak Koło Gospodyń Wiejskich to coś więcej. To organizacja, która zrzesza kobiety w każdym wieku, łączy pokolenia oraz pielęgnuje i podtrzymuje tradycje naszych przodków przekazując je z pokolenia na pokolenie. Nowa organizacja może wrócić do tradycji naszych babć, które… współpracowały już w Kole Gospodyń Wiejskich w Jasionce. Niewielu z nas pamięta, że taka organizacja kilkadziesiąt lat temu prężnie funkcjonowała w naszej miejscowości, dlatego obecne działania zmierzały do jej reaktywacji.

Koło Gospodyń Wiejskich Jasionka
Licznie zgromadzeni mieszkańcy Jasionki podczas jednego z zebrań

Nabór i spotkania organizacyjne

Początkiem maja na naszej stronie opublikowaliśmy artykuł dotyczący naboru do Koła Gospodyń Wiejskich w Jasionce. Wg ustawy o KGW z dnia 29 listopada 2018 roku, do założenia takiej organizacji potrzebnych jest co najmniej 10 pełnoletnich osób na stałe zamieszkałych na terenie działalności koła. Nabór prowadzony był na zasadzie wstępnych zapisów telefonicznych, które miały dać odpowiedź na pytanie, czy mieszkanki naszej miejscowości będą chętne do tego typu działalności społecznej. Jak się okazało, odzew był spory, a już w czerwcu zapisanych było kilkanaście osób. W związku z tym sołtys naszej miejscowości zorganizował spotkanie informacyjne, na którym wstawiło się zaledwie kilka z nich. Było to pierwsze i chyba najważniejsze spotkanie nowej organizacji, gdyż od niego zależało, czy temat zostanie pociągnięty dalej, czy podobnie jak poprzednio, upadnie. Jednak zebrane kobiety, w których było widać ogromną chęć do działania nie dały za wygraną, czego efekt był taki, że na kolejnym zebraniu pojawiło się już 18 osób.

Maria Kołacz
Maria Kołacz – przedstawiciel organizacji działających w Łękach Dukielskich

Licznie zgromadzone kobiety mogły posłuchać ciekawych historii i zainspirować się sposobem funkcjonowania Koła Gospodyń Wiejskich i Kółka Rolniczego w Łękach Dukielskich. Informacje przedstawiła Pani Maria Kołacz – wieloletnia działaczka w/w organizacji społecznych oraz współzałożycielka Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjnego „Jedność” działającego w Łękach Dukielskich.

Teresa Belcik
Teresa Belcik – jedna z najbardziej zaangażowanych w życie społeczne kobiet w Gminie Dukla

Kilka dni później, 10 lipca odbyło się kolejne zebranie, podczas którego ustalone zostały wszystkie szczegóły. Procedurę rejestracji, sposób funkcjonowania oraz źródła ubiegania się o środki finansowe przedstawił kolejny zaproszony gość, jakim była Pani Teresa Belcik – osoba, której w okolicy przedstawiać nie trzeba. Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dukli, sołtys sołectwa Nowa Wieś oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Razem Lepiej”. Mieszkanki naszej miejscowości miały okazję dowiedzieć się o wartościach, jakie daje działalność społeczna oraz organizacjach, które wspierają funkcjonowanie KGW oraz stowarzyszeń. Koła Gospodyń Wiejskich mogą działać bez rejestracji, rejestrując się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa lub zakładając Stowarzyszenie, którego założenie co prawda jest czasochłonne, lecz daje największe możliwości. Po dyskusji zdecydowano, że KGW w Jasionce na początek zostanie zarejestrowane w ARiMR. Ponadto wybrano zarząd organizacji, który przedstawia się następująco:

  1. Renata Wróbel – przewodnicząca
  2. Magdalena Niziołek – zastępca
  3. Anna Możdżan – skarbnik
renata wróbel
Renata Wróbel – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Jasionce

Rejestracja

W dniu 19 lipca 2019 r. w powiatowym biurze ARiMR w Krośnie został złożony komplet dokumentów nowej organizacji. Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce zostanie wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, dzięki czemu uzyska osobowość prawną i będzie mogło w pełni korzystać z praw określonych w nowej ustawie, która daje możliwość prowadzenia działalności zarobkowej i pozyskiwania dotacji.

Jasionka k. Dukli
Ambitne i chętne do działania. Planów i wyzwań Panie mają przed sobą mnóstwo

Koła Gospodyń Wiejskich z reguły kojarzone są ze starszymi Paniami, ubranymi w stroje ludowe. Nawet jeśli to spostrzeżenie jest trafne, KGW w Jasionce jest jednym z najmłodszych, jeśli nie najmłodszym Kołem, które dołączy do tych funkcjonująch już w naszej Gminie. W jego skład wchodzą aż 34 kobiety chętne do współpracy i do działania. Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce to organizacja, która z pewnością służyć będzie naszym mieszkańcom, a poprzez szeroki zakres swoich działań w znacznym stopniu przyczyni się do rozwoju kulturalnego naszej miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *