Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Dożynki Gminne 2019

KGW Jasionka Dukla

W słoneczną niedzielę 25 sierpnia w Dukli odbyły się Dożynki Gminne, w których udział wzięło Koło Gospodyń Wiejskich z Jasionki.

Święto rolników w Dukli

Co roku Gmina Dukla organizuje dożynki gminne, podczas których rolnicy, po ukończeniu żniw i prac polowych, dziękują za zebrane plony. Tegoroczne święto odbyło się w niedzielę 25 sierpnia i rozpoczęło się Mszą Świętą o godzinie 11:00 w klasztorze oo. Bernardynów. W uroczystości wzięły udział 7-osobowe delegacje Kół Gospodyń Wiejskich ze specjalnie przygotowanym wieńcem dożynkowym. W uroczystości udział wzięły delegacje ze Zboisk, Równego, Teodorówki, Jasionki, Łęk Dukielskich, Nadola i Barwinka.

dożynki dukla

Dzielenie się chlebem i przemarsz na dukielski rynek

Po zakończonej Mszy Świętej, zgodnie z tradycją, na placu przyklasztornym wszyscy zebrani podzielili się chlebem, który jest symbolem ciężkiej pracy rolników, a dzielenie się nim stanowi wyraz jedności i wzajemnego poszanowania. Delegacje wieńcowe w tłumnym i pięknym korowodzie udały się na dukielski rynek, gdzie zaprezentowane zostały wieńce każdej miejscowości. Starostami tegorocznych dożynek byli Roman Drajewicz – Radny Rady Miejskiej w Dukli oraz Renata Wróbel – przewodnicząca Koła Gospodyń w Jasionce.

Dożynki Gmina Dukla 2019
Wieńce dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Dukla

Zaproszeni goście i podziękowania

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Gminy Dukla: zastępca Burmistrza Łukasz Piróg, sekretarz Piotr Świder, członkowie Rady Miejskiej oraz sołtysi miejscowości. Ponadto swoją obecnością zaszczycił wicestarosta powiatu krośnieńskiego Andrzej Guzik, poseł Piotr Babinetz oraz Małgorzata Walaszczyk-Faryj – dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli, który był organizatorem tej uroczystości.

Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały dyplomy okolicznościowe oraz nagrody finansowe. Ze strony Pana wiceburmistrza Łukasza Piroga nie zabrakło również gratulacji i podziękowań za zaangażowanie Kół Gospodyń Wiejskich w przygotowanie lokalnego święta plonów oraz podtrzymywanie polskich tradycji.

[ ZDJĘCIA ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *