Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Dożynki wiejskie w Jasionce

Dożynki Jasionka

W niedzielę 15 września w naszej miejscowości odbyły się uroczystości dożynkowe zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce.

Msza święta i korowód dożynkowy

Uroczystość zapoczątkował korowód dożynkowy, który z wieńcami wyruszył spod Domu Ludowego w kierunku kościoła parafialnego w Jasionce. Msza Św. dziękczynna, którą poprowadził ks. Piotr Wojnar, rozpoczęła się o godzinie 11:00. Podczas nabożeństwa ofiarowano wieniec, chleb i owoce – symbole tegorocznych zbiorów. Po Mszy Świętej dziękczynnej uczestnicy dożynek przeszli do Domu Ludowego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

dożynki jasionka

Część artystyczna i zaproszeni goście

Po przybyciu na salę, zanim przybyli goście zdążyli się rozsiąść, kilka utworów zaprezentowała orkiestra parafialna w składzie: Stanisław Jakieła (trąbka,wokal), Adam Borek (saksofon), Grzegorz Karaś (akordeon) oraz Jerzy Matusik (perkusja). Następnie odbyło się oficjalne otwarcie uroczystości. Starostami tegorocznych dożynek byli Adam Szczurek – sołtys sołectwa Jasionka oraz Anna Możdżan – skarbnik KGW Jasionka. Przybyłych gości oraz mieszkańców Jasionki powitał sołtys naszej miejscowości, który oficjalnie otworzył tegoroczne dożynki dziękując rolnikom za ich codzienny trud i ciężką pracę oraz życząc wszystkim udanego świętowania.

Następnie odbyły się występy artystyczne. Na scenie pojawiły się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jasionce ze specjalnie przygotowanym z tej okazji programem. Mali aktorzy zachwycili publiczność wspaniałymi strojami oraz dopracowaną choreografią. Na końcu swego występu, starostom tegorocznych dożynek został przekazany chleb, którym podzielili się wszyscy przybyli goście. Uczestnicy dożynek w Jasionce mieli także możliwość usłyszeć pieśni w wykonaniu zespołu „Szarotka” oraz kapeli „Duklanie”. Występy artystyczne wprawiły całą widownię w nastrój dożynek, za co wszyscy występujący zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

dom ludowy jasionka

Swoją obecnością zaszczycili nas w tym roku: Andrzej Bytnar – Burmistrz Dukli wraz z małżonką, Łukasz Piróg – zastępca Burmistrza, Ewa Piróg – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Jasionce, Małgorzata Walaszczyk-Faryj – Dyrektor Ośrodka Kultury w Dukli, ksiądz Piotr Wojnar, Andrzej Szczurek – Prezes Stowarzyszenia Złota Studzienka, Bogusław Karkoszka – Radny Rady Miejskiej w Dukli, Michał Zając – Prezes OSP Jasionka, Danuta Ciuła – była Dyrektor SP Jasionka wraz z mężem oraz Zbigniew Głód – wieloletni sołtys Jasionki. Z powodów osobistych nie mogła dotrzeć Pani Józefa Winnicka-Sawczuk, która w swoim imieniu pragnie podziękować za zaproszenie. W trakcie imprezy do Jasionki ponownie przyjechała Pani Maria Kurowska –  Wicemarszałek województwa podkarpackiego, która startuje w tegorocznych wyborach.

Fitness Latino Dance, impreza dożynkowa

O godzinie 15:00 na placu przed Domem Ludowym miał miejsce pokaz Fitness Latino Dance. Luiza Sokołowska wraz ze swoją grupą zaprezentowała energiczne układy taneczne zachęcając tym samym do zajęć, które odbywają się w każdy poniedziałek na hali sportowej w Jasionce. Następnie przy muzyce DJ’a Macieja Zimy, na zewnątrz rozpoczęła się impreza dożynkowa.

Atrakcje dla dzieci i obfity bufet

Dla najmłodszych uczestników przygotowano atrakcje z tradycyjnymi dmuchańcami, a dla wszystkich przybyłych gości obficie zaopatrzony bufet. Na uczestników dożynek czekały ciepłe posiłki, napoje i pyszne ciasta, które serwowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich częstując swoimi tradycyjnymi wyrobami. Mieszkańcy Jasionki przy muzyce bawili się do późnych godzin wieczornych.

KGW w Jasionce

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim gościom, którzy tak licznie wzięli udział w dożynkach wiejskich w naszej miejscowości. Mamy nadzieję, że Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce, którego zadaniem jest kultywowanie polskich tradycji, będzie starało się co roku organizować podobną uroczystość, podczas której mieszkańcy Jasionki będą mogli dziękować za zebrane plony.

[ ZDJĘCIA ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *