Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Zawody drwali. Mieszkaniec Jasionki wśród najlepszych

zawody drwali

Na co dzień zmagają się z naturą i własnymi słabościami, raz w roku podczas zawodów drwali mogą rywalizować między sobą.

Zawód drwala

To zawód dla prawdziwych mężczyzn. Jak wynika z badań aż 97% drwali to mężczyźni. Nic więc dziwnego, ponieważ ścinka drzew wymaga dużej siły fizycznej oraz wytrzymałości na zmęczenie oraz zmienne warunki pogodowe. Nie jest to profesja, w której sprawdzą się osoby z lękiem wysokości lub alergiami. Drwal musi także ściśle przestrzegać procedur użytkowania sprzętu oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie może być to osoba brawurowa i lekkomyślna, gdyż może skutkować to poważnymi konsekwencjami, zagrażającymi zdrowiu lub nawet życiu.

Praca drwala polega głównie na wycince drzew oraz przygotowywaniu ich do transportu. Pracownik posługuje się przy tym określonymi narzędziami, takimi jak: piła (mechaniczna i ręczna), siekiera, sekator, korowarka czy rębak. Już w dawnych czasach pracownicy udowadniali sobie, kto z nich jest najsprawniejszy i najsilniejszy, stąd wzięły się organizowane do dziś zawody drwali.

Konkurencje

  • ścinka drzew – zadanie polega na obaleniu drzewa w zamierzonym kierunku.
  • okrzesywanie drzew – zadaniem zawodnika jest równe odcięcie gałęzi w jak najkrótszym czasie.
  • przygotowanie pilarki do pracy – jak najszybsze zdemontowanie i zamontowanie urządzenia tnącego na pilarce.
  • złożona przerzynka kłód – odcinanie krążków określonej grubości z dwóch ustawionych pod różnym kątem kłód.
  • dokładność przerzynki – odcięcie z dwóch kłód po jednym krążku określonej grubości.

Każda z konkurencji wymaga pracy pod presją czasu, a przy tym sporej precyzji. Wyniki mierzone są z dużą dokładnością, a za każdy centymetr zawodnikowi naliczane są punkty karne.

Zawody międzyzakładowe

Integracja grup zawodowych związanych z leśnictwem, sportowa rywalizacja i podnoszenie poziomu umiejętności to podstawowy cel corocznych zawodów drwali. Uczestnikami takich zawodów mogą być osoby, które pracują w Zakładach Usług Leśnych świadczących usługi dla poszczególnych Nadleśnictw. W zeszłym roku Nadleśnictwo Dukla i Kołaczyce zorganizowało wspólne zawody, w których udział wzięło 7 najlepszych drwali z każdego Nadleśnictwa, łącznie 14 zawodników. Wśród nich znalazł się mieszkaniec Jasionki – Adam Turek, który reprezentując Nadleśnictwo Dukla po raz pierwszy wystąpił w takich zawodach zajmując wysokie 2. miejsce. W tym roku nasz mieszkaniec ponownie wystartował w zawodach, które odbyły się 7 czerwca na terenie Nadleśnictwa Kołaczyce. Spośród 14 zawodników najlepszym okazał się być Adam Turek, który zdobywając 1179 punktów, stanął na najwyższym stopniu podium, za co nagrodzony został sprzętem firmy STIHL.

Adam Turek
Adam Turek – najlepszy drwal Nadleśnictwa Dukla i Kołaczyce w 2019 roku

Zawody Regionalne

Zwycięzcy zawodów międzyzakładowych biorą udział w zawodach regionalnych, których organizatorem jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie oraz Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie. W tym roku, 30 sierpnia 2019 roku na terenie Nadleśnictwa Sieniawa w miejscowości Dobra odbyły XIV Regionalne Zawody Drwali, w których wystartował Adam Turek reprezentując Nadleśnictwo Dukla.

W zawodach regionalnych wzięli udział najlepsi drwale z 26 nadleśnictw podległych pod Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie, która obejmuje aż 21 powiatów ziemskich i 143 gminy, czyli obszar Podkarpacia oraz część woj. małopolskiego. Mieszkaniec Jasionki, Adam Turek miał okazję sprawdzić się w gronie najlepszych drwali, którzy osiągali sukcesy w skali ogólnopolskiej. Zwycięzcą XIV Regionalnych Zawodów Drwali został P. Damian Tomański z Nadleśnictwa Strzyżów zdobywając 1311 pkt, drugie miejsce zajął P. Tomasz Bilski z Nadleśnictwa Komańcza (1306 pkt), a na najniższym stopniu podium stanął P. Zbigniew Wacławski z Nadleśnictwa Rymanów z 1291 punktami na koncie. W zawodach udział wzięło 21 zawodników, a 16. miejsce zajął Adam Turek, który zdobył 954 pkt. Był to jego debiut w zawodach regionalnych i okazja do rywalizacji z najlepszymi drwalami całego Podkarpacia.

Naszemu mieszkańcowi gratulujemy drugiego miejsca w roku ubiegłym i tegorocznego zwycięstwa w zawodach międzyzakładowych. Życzymy doskonalenia swoich umiejętności w codziennej pracy oraz podobnych sukcesów w kolejnych latach.

Źródło: http://www.krosno.lasy.gov.pl | http://www.kolaczyce.krosno.lasy.gov.pl | własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *