Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Szkoła Podstawowa w Jasionce. Inwestycja w rozwój

ewa piróg

Ostatnie lata w Szkole Podstawowej przyniosły spore zmiany. O tym i o innych kwestiach postanowiliśmy porozmawiać z Dyrektorem Szkoły – Panią mgr Ewą Piróg.

Nowa elewacja budynku, budowa hali sportowej, kostka na parkingu – to główne inwestycje w Szkole Podstawowej w Jasionce w ostatnich latach. Zmieniła się również kadra nauczycielska, a na skutek reformy systemu oświaty Szkoła zmieniła swoją nazwę. O zmianach, rozwoju i nie tylko porozmawialiśmy z Panią Dyrektor Ewą Piróg.

Jak to się zaczęło…

Dzień dobry. Pani Dyrektor, dziękujemy za możliwość rozmowy. Może na początek opowie nam Pani krótko o sobie. Co sprawiło, że została Pani nauczycielem? Czy od początku chciała Pani podążać tą drogą?

Od urodzenia mieszkam w Cergowej. Jestem mężatką, mam dwójkę dzieci. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Dukli rozpoczęłam studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Rzeszowskiego zdobywając tytuł magistra w zakresie nauczania fizyki i matematyki. W trakcie pracy poszerzałam swoje kwalifikacje kończąc kursy w zakresie  terapii pedagogicznej oraz zarządzania oświatą.

Co sprawiło, że zostałam nauczycielem? Praca w szkole z dziećmi i młodzieżą nie jest prosta, ale ja traktuję to jako powołanie. Po prostu praca nauczyciela była zawodem, w którym chciałam pracować od zawsze, a to, że jest to akurat fizyka i matematyka to kwesta predyspozycji. Pamiętam również słowa mojej nauczycielki matematyki, która jeszcze w szkole podstawowej stwierdziła, że w przyszłości będę na pewno nauczycielem i tak tez się stało.

Jak przebiegała Pani dotychczasowa kariera zawodowa? Zanim została Pani Dyrektorem, pracowała Pani też w innych szkołach.

Jestem nauczycielem z 13-letnim stażem pracy. Karierę zawodową rozpoczęłam w Szkole Podstawowej w Łężanach. Po ukończeniu stażu przeniosłam się do szkół w Gminie Dukla łącząc etat w Zespołach Szkół w Łękach Dukielskich, Tylawie i Wietrznie jako nauczyciel matematyki i fizyki. Ostatnio, przed wygraniem konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej w Jasionce przez dwa lata pracowałam w szkole w Równem.

Jak to się stało, że zdecydowała się Pani kandydować na stanowisko Dyrektora naszej szkoły?

Decyzja o kandydowaniu na stanowisko dyrektora była podyktowana chęcią zdobycia nowego doświadczenia. Pracując w kilku szkołach miałam swoje przemyślenia odnośnie ich funkcjonowania. Mam nadzieję, że uda mi się przenieść pozytywy z moich doświadczeń i obserwacji do szkoły w Jasionce.

Obowiązki Dyrektora godzi Pani z nauczaniem matematyki i fizyki. Czy jest to trudne?

Owszem nie jest to proste ze względu na wiele innych, „nienauczycielskich” obowiązków. Pensum dyrektora jest ustawowo obniżone do 6 godzin tygodniowo, co ułatwia pogodzenie tych dwóch funkcji: dyrektora i nauczyciela. Nie wyobrażam sobie jednak całkowitej rezygnacji z godzin dydaktycznych, gdyż sprawia mi to wiele radości i satysfakcji.

Co Pani sądzi o zmianach w reformie szkolnictwa? Wróciliśmy do systemu edukacji sprzed lat. Czy wg Pani są to pozytywne zmiany?

Tą reformę patrząc na dobro ucznia oceniam pozytywnie, ze względu na czas nauki w szkole średniej, który został wydłużony o 1 rok. Uważam za nieporozumienie trzyletnie liceum. Wydłużenie je do 4 lat pozwoli uczniom pogłębić swoje zainteresowania na wybranych kierunkach i lepiej przygotować się do matury.

Mówiąc o zmianach, należy wspomnieć również o tych w naszej szkole, jeśli chodzi o grono pedagogiczne i nie tylko. Czy może Pani coś o tym opowiedzieć?

Zmian w ostatnim roku było kilka. Oprócz emerytury Dyrektor Danuty Ciuła pożegnaliśmy również Pana Kazimierza Belcika nauczyciela fizyki, techniki i informatyki. W związku z urlopami Pani Bożeny Szydło oraz Pana Łukasza Tłuściaka zostali zatrudnieni nowi nauczyciele: Pani Mariola Szyszlak: nauczyciel oddziału przedszkolnego, Pan Krzysztof Belczyk: nauczyciel wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa, Pani Danuta Witowska: nauczyciel wychowania do życia w rodzinie. W oddziale przedszkolnym jest również zatrudniona Pani Agnieszka Hnat – asystent nauczyciela.

Za Panią pierwszy rok pracy. Jak ocenia Pani współpracę z nauczycielami, pracownikami szkoły i innymi organizacjami w naszej miejscowości?

Współpracę oceniam bardzo dobrze. Jestem pozytywnie zaskoczona dużym zaangażowaniem w życie szkoły nie tylko nauczycieli i pracowników szkoły ale także Rady Rodziców. W ciągu roku miałam również okazję nawiązać współpracę z radnym Panem Bogusławem Karkoszką oraz sołtysem Panem Adamem Szczurek. To również czas podejmowania współpracy ze Stowarzyszeniem Olimpia, Stowarzyszeniem Złota Studzienka, Ochotniczą Strażą Pożarną oraz nowo zawiązanym Kołem Gospodyń Wiejskich. Ze wszystkimi wymienionymi osobami i organizacjami przez ten miniony rok podejmowaliśmy wspólnie różne inicjatywy, między innymi: obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, Piknik Rodzinny, dożynki, przeprowadzenie próbnej ewakuacji szkoły, organizacja turnieju tenisa stołowego i innych.

Co jest Pani priorytetem jako dyrektora szkoły jeśli chodzi o rozwój placówki? Co chciałaby Pani zmienić w naszej szkole? Jakie programy, innowacje i projekty chce Pani realizować?

Rozwój placówki to po pierwsze infrastruktura. Szkoła posiada dobrze wyposażone zaplecze dydaktyczne oraz halę sportową. Służy ona  nie tylko uczniom podczas zajęć szkolnych, ale także mieszkańcom w aktywnym spędzaniu czasu. W ostatnim dniach została dokończona inwestycja związana z wykonania parkingu przed szkołą. Jednak najważniejszym zadaniem będzie połączenie szkoły z halą (wykonanie łącznika).

Kolejnym aspektem wpływającym na rozwój placówki jest oferta edukacyjna. Uczniowie uczestniczą w dodatkowych lekcjach, pozwalających odkrywać swoje talenty oraz rozwijać zainteresowania i uzdolnienia. W tym roku prowadzone są zajęcia wokalne, artystyczne, szachowe, zajęcia z  programowania,  językowe, sportowe, teatralne i inne.  Wszystkie te formy edukacji pozwalają uczniom pożytecznie spędzić czas pozalekcyjny.

W ramach dodatkowych działań mających na celu rozwój placówki poszukujemy interesujących projektów edukacyjnych. Wspomnę tutaj o kilku tych, które pojawiają się po raz pierwszy. Obecnie bierzemy udział w ogólnopolskim konkursie „Projektanci edukacji”, w którym nasi nauczyciele prezentują ciekawe zajęcia dla najmłodszych uczniów. Zwycięstwo w konkursie pozwoli na realizację pomysłów poprzez otrzymanie grantów na zakup pomocy potrzebnych na realizację zaplanowanych działań.

Inne podejmowane inicjatywy to udział w  konkursach „Zabawa to poważna sprawa” czy „Się gra się ma. Bezpieczny playroom”, na którego oficjalne wyniki oczekujemy.

W szkole mamy wielu utalentowanych uczniów, czego dowodem są osiągane przez nich wyniki w konkursach i zawodach. Aby docenić tych, którzy reprezentują szkołę został ogłoszony konkurs  mający na celu wyłonić ucznia z największymi sukcesami.

Dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Jasionki cieszyły się też imprezy organizowane przez Szkołę Podstawową takie jak Dzień Niepodległości, czy Piknik Rodzinny. Frekwencja, która zaskoczyła chyba nas wszystkich, mówi sama za siebie. Czy planowane są kolejne tego typu inicjatywy?

Jak Pan wspomniał ubiegłoroczne dwie imprezy przerosły nasze oczekiwania, a to daje mobilizację do działania, do nowych pomysłów. W tym roku zaplanowane są dwie tego typu uroczystości. Pierwsza to styczniowe Jasełka ze wspólnym kolędowaniem, druga maj-czerwiec Piknik Rodzinny, na które już teraz serdecznie zapraszamy.

Dziękujemy bardzo za poświęcony czas. Życzymy wielu sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy, a także ciągłego zapału i gotowości do podejmowania nowych wyzwań!

Również dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Rafał Jakieła

Grono pedagogiczne 2019/2020

Ewa Piróg                              dyrektor szkoły, matematyka, fizyka

Dorota Lenkiewicz                język polski, biblioteka

Danuta Patlewicz                   przyroda, biologia, muzyka, plastyka, logopedia

Anna Sygnarska                     język polski, biblioteka

Justyna Jabłecka- Mrozek   chemia, informatyka

Krzysztof Belczyk                 wychowanie fizyczne, edukacja dla bezpieczeństwa

Małgorzata Kowalewska     historia, geografia, wiedza o społeczeństwie

Magdalena Majchrzak         technika

Ewa Rędowicz                       jezyk angielski

Jadwiga Zator                        język niemiecki, pedagog szkolny

Jerzy Jakieła                          matematyka, fizyka

Renata Kuffner                      edukacja wczesnoszkolna

Beata Stepek                          edukacja wczesnoszkolna

Bogumiła Stojak                    edukacja wczesnoszkolna

Mariola Szyszlak                   nauczanie przedszkolne

Ks. Piotr Wojnar                    religia

Danuta Witowska                  wychowanie do życia w rodzinie

Szkoła w liczbach

  • 17 nauczycieli;
  • 4 pracowników obsługi;
  • 89 uczniów;
  • 20 uczniów oddziału przedszkolnego;
  • 10 sal lekcyjnych;
  • Świetlica, biblioteka, stołówka, gabinet profilaktyki zdrowotnej;
  • Plac zabaw;
  • Zewnętrzne boisko piłki nożnej i siatkówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *