Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Wieloletnie starania zakończone sukcesem. Nowy samochód OSP Jasionka

OSP Jasionka

W sobotę 18 stycznia jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasionce świętowała pozyskanie nowego, średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Wieloletnie starania

Temat wymiany samochodu OSP Jasionka poruszany był od kilku dobrych lat. Jednak dopiero 4 lata temu władze naszej jednostki rozpoczęły starania o pozyskanie nowego wozu. Początkowo miał być to samochód znacznie starszy, zakupiony przy pomocy środków gminnych, czyli funduszu sołeckiego z 2018 roku. Sytuacja uległa zmianie niemalże w ostatniej chwili. Po rozmowach z władzami gminy, zarząd jednostki zdecydował, że warto poczekać 2 lata dłużej i móc starać się o samochód niemalże nowy. No i… udało się.

Skoda Liaz z każdym rokiem sprawiała jednostce coraz więcej problemów. Samochód, który do Jasionki przybył w 1992 roku, nie był już w pełni sprawny i stanowił duże zagrożenie dla samych strażaków. Ciągle powracające problemy z układem hamulcowym, trudność w napełnieniu go powietrzem, czy też utrudniony rozruch silnika sprawiały, iż czas wyjazdu jednostki OSP Jasionka o wiele się wydłużał. Często zdarzało się tak, że na terenie Jasionki działania ratowniczo-gaśnicze prowadziła już jednostka OSP KSRG Dukla, podczas gdy nasi strażacy „walczyli” o… uruchomienie samochodu. Początkiem 2019 roku wóz całkowicie odmówił posłuszeństwa. Podczas jednego z wyjazdów alarmowych awarii uległo sprzęgło, które na dobre unieruchomiło pojazd. Po przekalkulowaniu kosztów naprawczych okazało się, że takie działania są całkowicie nieopłacalne. Samochód został wyłączony z podziału bojowego naszej jednostki. O dalszym losie 44-letniej Skody Liaz ma zadecydować Gmina. Pod uwagę brane są dwa warianty: sprzedaż bądź kasacja.

Skoda Liaz OSP Jasionka

Jasionka bez samochodu pożarniczego

Po wycofaniu Skody Liaz z podziału bojowego OSP Jasionka pozostała bez pojazdu. Jednostka działa coraz prężniej (w ubiegłym roku wyjeżdżała do zdarzeń prawie 30 razy), więc pozostawienie mieszkańców bez żadnego zabezpieczenia przeciwpożarowego było zbyt ryzykowne. Z pomocą dla naszych strażaków wyszła jednostka OSP Barwinek, która na czas pozyskania nowego wozu wypożyczyła swój drugi samochód. Jelcz 004 służył w jednostce OSP Jasionka od kwietnia 2019 roku, aż do połowy stycznia 2020 roku. W tym czasie z pomocą mieszkańcom Jasionki oraz Gminy samochód wyjeżdżał aż 14 razy. Dziękujemy druhom z OSP Barwinek za miły gest oraz wyciągnięcie pomocnej dłoni dla naszych mieszkańców.

OSP Barwinek

Pozyskanie nowego wozu

W międzyczasie zarząd OSP Jasionka ciągle podejmował starania w kierunku pozyskania nowego, własnego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Sytuacja przez długi okres czasu nie była jasno sprecyzowana, więc do końca nie wiadomo było jaka przyszłość czeka naszych strażaków. Światełko w tunelu zapaliło się dopiero w końcowej części 2019 roku, a dokładniej na przełomie listopada/grudnia. Wtedy to Burmistrz Gminy Dukla Pan Andrzej Bytnar podjął decyzje o przekazaniu do Jasionki 10-letniego MAN-a z OSP KRSG Równe, które miało pozyskać fabrycznie nowy wóz. W czwartek 16 stycznia do jednostki OSP KSRG Równe trafił nowy samochód, następnie trwało dopinanie formalności związanych z włączeniem samochodu do podziału bojowego, przekazanie najważniejszych informacji dotyczących użytkowania, aż w końcu 10-letni MAN trafił na służbę w jednostce OSP Jasionka. W imieniu własnym i naszych strażaków dziękujemy władzom Gminy Dukla, które dotrzymały danego słowa i wzmocniły potencjał bojowy naszej jednostki. Słowa uznania należą się również kolegom z OSP KSRG Równe, którzy przekazali swój pojazd w niemalże nienaruszonym stanie. W sobotę 18 stycznia nowy samochód trafił do naszej jednostki, a nasi strażacy i inni mieszkańcy Jasionki zorganizowali jego huczne przywitanie.

Wymiana wozu w jednostce OSP Jasionka to ogromny krok w przód jeśli chodzi o rozwój. Nasi strażacy nieustannie prowadzą starania ukierunkowane na pozyskiwanie coraz to nowszego sprzętu, który niestety jest bardzo kosztowny. Jednym z głównych założeń jest również przeszkolenie jak największej liczby druhów z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, co pozwoli na włączenie jednostki do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (PRM). Pozyskanie nowego wozu już przynosi pozytywne skutki bowiem służbą w OSP Jasionka zainteresowani są nowi kandydaci, którzy być może po ukończeniu odpowiednich kursów niedługo stanowić będą o sile naszej jednostki.

 

[ ZDJĘCIA ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *