Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Ks. Ryszard Pelc nowym proboszczem Parafii Jasionka

ryszard pelc

Parafia Jasionka ma nowego proboszcza. Z dniem 24 stycznia na to stanowisko powołany został ks. Ryszarda Pelc.

Dotychczasowa posługa

Ksiądz Ryszard Pelc pochodzi z Gniewczyny Łańcuckiej. Urodził się 2 lutego 1975 roku w Przemyślu, święcenia kapłańskie przyjął w 2000 r. Przez pierwsze trzy lata ks. Ryszard pracował w parafii Jedlicze, następnie dwa lata w parafii Sanok-Fara, kolejne trzy w Przemyślu, w parafii Kazanów. W latach 2008 – 2011 ks. Ryszard Pelc sprawował funkcję rektora Kaplicy Św. Michała Archanioła w Przemyślu. Następnie trafił do Krosna sprawując posługę w parafii Krosno-Fara, pełnił też funkcję kapelana szpitala w Przemyślu. W 2015 roku został wikariuszem w parafii Targowiska. Od sierpnia 2017 roku do grudnia 2018 roku był wikariuszem parafii Munina k. Jarosławia, pełnił też funkcję Duszpasterza Ratownictwa Medycznego. Początkiem 2019 roku został powołany na stanowisko kapelana szpitala w Krośnie, następnie trafił do Jasionki.

Pierwszy raz proboszczem

Końcem stycznia 2020 r. władza duchowna powołała ks. Ryszarda Pelca na stanowisko proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jasionce. W niedzielę 26 stycznia odbyła się uroczysta Msza święta, podczas której powitano nowego proboszcza i wprowadzono Go do świątyni tutejszej parafii. W imieniu Arcybiskupa ceremonii mianowania nowego proboszcza na urząd wspólnoty parafialnej w Jasionce przewodniczył ks. Bartłomiej Rajnowski – kanclerz Archidiecezji Przemyskiej.

O tym, że zostanę proboszczem Parafii Jasionka dowiedziałem się w czwartek 23 stycznia. Przyszedłem tutaj, aby być znakiem jedności. Pragnę pokoju i pojednania.” – mówi ksiądz Ryszard.

Służba przy ołtarzu Bożym

Ks. Ryszard Pelc od początku skupia wokół siebie dzieci i młodzież. Jest uzdolniony muzycznie. Śpiewa oraz gra na gitarze, prowadzi też próby scholi. Do parafialnej scholi dołączyły dziewczyny będące już kiedyś w grupie jak i te, które dopiero zaczynają swoją przygodę. Odbywają się już pierwsze próby, na których oprócz modlitwy i śpiewów podczas rozmów poruszane są ważne tematy dotyczące funkcjonowania scholi. Na jednej z prób udało się ponownie podzielić scholę na 3 grupy: św. Barbary, św. Jadwigi i bł. Laury.

schola jasionka

Oprócz scholi istnieje dość liczna grupa ministrantów, którzy również odbyli swoje pierwsze organizacyjne spotkanie. Zostały uzgodnione najważniejsze kwestie, w tym nowy grafik. Od niedzieli 9 lutego Parafia Jasionka ma dwóch nowych kościelnych, którymi zostali Kamil Goleń oraz Kacper Michalczyk.

Nowemu proboszczowi życzymy obfitych łask Bożych, wytrwałości w trudnościach, ludzkiej życzliwości i wsparcia we wszystkich poczynaniach dla dobra naszej wspólnoty parafialnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *