Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Koronawirus. Sytuacja w Gminie Dukla

koronawirus dukla

Koronawirus rozprzestrzenia w bardzo dużym tempie. W zeszłym tygodniu dotarł do Polski. Dziś potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia na Podkarpaciu.

Z Chin do Polski

Od połowy grudnia 2019 roku na świecie występuje pandemia wirusa SARS-CoV-2 potocznie zwanym „koronawirusem”. Pierwsze przypadki zachorowań pojawiały się w mieście Wuhan, w środkowych Chinach, lecz niedługo później wirus rozprzestrzenił się po całym kraju. 13 stycznia 2020 roku zdiagnozowano pierwszy przypadek w innym państwie (Tajlandia), a 24 stycznia w Europie (Francja). Pierwszy przypadek zarażenia się koronawirusem w Polsce stwierdzono 4 marca w Zielonej Górze, a dziś w Łańcucie na Podkarpaciu. Wirus bardzo szybko rozprzestrzenia się po naszym kraju. Wczoraj wieczorem pacjent z podejrzeniem koronawirusa uciekł z oddziału zakaźnego w Jaśle.

Rząd zamyka szkoły

W środę 11 marca Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wszystkie placówki oświatowe w Polsce będą zamknięte na najbliższe dwa  tygodnie. Zamknięte zostaną też muzea i placówki kultury, a także kina. Dziś w Gminie Dukla odbyło się specjalne spotkanie z dyrektorami placówek oświatowych podległych pod naszą Gminę. Narada miała związek z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w tychże placówkach do 25 marca.

szkoła jasionka

W czwartek i piątek będą prowadzone zajęcia opiekuńcze dla dzieci, których rodzice nie będą w stanie zorganizować opieki. Następnie uczniów czeka 14 dni wolnego. Jednak czas wolny od szkoły nie jest czasem wolnym od nauki. Uczniowie przebywając w domach będą wykonywali zadania drogą elektroniczną i w ten sposób kontaktować się ze swoim nauczycielem.

Odwołane zajęcia sportowe

Działalność edukacyjna to także zajęcia sportowe. Od 12 marca 2020 r. MOSiR Dukla do odwołania zawiesił zajęcia wszystkich grup młodzieżowych. Taki obrót spraw ma wpływ nie tylko na młodych sportowców, ale też na treningi Huraganu Jasionka, który na obiektach MOSiR przygotowywał się do nadchodzącej rundy wiosennej. Przerwę w treningach mają też nasi siatkarze, gdyż zamknięta jest również hala sportowa w Jasionce. Z tego względu zawieszone do odwołania są także zajęcia tańca oraz zajęcia tenisa stołowego. O terminie wznowienia zajęć poinformujemy na naszym Facebooku.

turniej tenisa jasionka

Zamknięta targowica

Najbliższe dwa tygodnie to czas, w którym należy unikać dużych skupisk ludzi. Takim miejscem jest dukielska targowica, na którą wielu z nas udaje się w czwartki i soboty. Dziś Gmina Dukla wspólnie z Gospodarką Komunalną i Mieszkaniową podjęła decyzję o zamknięciu targowicy do odwołania.

targowica dukla

Jedzenie na wynos lub z dowozem

Od 14 marca w całej Polsce zostały zamknięte wszystkie restauracje, puby, bary oraz inne punkty gastronomiczne. Na szczęście większość z nich oferuje posiłki na wynos lub z dowozem. W Dukli cztery bary/restauracje oferuje takie usługi.

restauracja dukla

Zamknięty Urząd Gminy Dukla

Od 16 marca (poniedziałek) dbając o bezpieczeństwo petentów i pracowników, Urząd Miejski w Dukli zostanie zamknięty do odwołania. Wyjątkiem w bezpośrednim załatwianiu przez Mieszkańców spraw będą przypadki nagłe i konieczne, a kontakt osobisty jest nieodzowny po uprzednim kontakcie telefonicznym. Wszelkich wpłat na rzecz Gminy Dukla należy dokonywać internetowo na numer kont: 57 1130 1105 0005 2141 2520 0022 (odpady komunalne) oraz 09 1130 1105 0005 2141 2520 0013 (podatki i inne opłaty). W każdej innej sprawie można kontaktować się telefonicznie: 13 43 29 100, mailowo: gmina@dukla.pl lub poprzez ePUAP. Szczegóły: tutaj.

Urząd Gminy Dukla

Komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

W środę 12 marca Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszach Świętych, która adresowana jest do ludzi w podeszłym wieku, z objawami infekcji, dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osób, które czują obawę przed zarażeniem. Szczegóły tutaj.

kościół jasionka

Zamknięte granice

W środę 11 marca 2020 r. po godzinie 8:00 rano rozpoczęły się kontrole sanitarne prowadzone wobec wszystkich osób i pojazdów przekraczających granicę. Do działań zostały włączone służby medyczne, Straż Graniczna, Straż Pożarna, Policja, ITD, KAS oraz wojsko. Szczegóły tutajZ kolei z soboty na niedzielę 14/15 marca została przywrócona pełna kontrola na przejściach granicznych. Wpuszczani do kraju są Polacy, jednak każdy powracający musi poddać się kwarantannie.

kontrole barwinek

Zdrowy rozsądek

Wszystkie podjęte działania mają na celu przeciwdziałanie i prowadzone są w ramach profilaktyki zarażenia. Najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa w naszym regionie przekazywane są przez portal Krosno112.pl pod tym linkiem. Nie ma powodu do paniki, wystarczy jedynie stosować się do zaleceń, a we wszystkich działaniach zachować zdrowy rozsądek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *