Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Pomoc powodzianom. W Dukli ruszyła zbiórka dla poszkodowanych

powódź dukla

Czerwiec 2020 nie zostanie mile zapamiętany przez mieszkańców naszego regionu. Opady deszczu spowodowały zalania i liczne podtopienia.

Gwałtowne ulewy

W ostatnich tygodniach strażacy mieli pełne ręce roboty. Intensywne opady deszczu w ciągu kilkudziesięciu minut powodowały liczne, nagłe podtopienia. Zalanych zostało wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz obiekty użyteczności publicznej.

Nowa Wieś powódź

Najtrudniejsza sytuacja panowała w miejscowości Nowa Wieś w Gminie Dukla. W poniedziałek 22 czerwca około godziny 4 nad ranem strażacy OSP KSRG Dukla oraz OSP Jasionka zostali zadysponowani do zabezpieczenia tymczasowego mostu, którym mieszkańcy docierali do wioski. Podniesiony stan rzeki Jasiołka tymczasowo uniemożliwił dojazd do Nowej Wsi, co spowodowało spore zagrożenie dla mieszkańców tej miejscowości. Wielu z nich zdecydowało się pozostać w domach w obawie, że nie będą w stanie wrócić do swojej wioski. Prawdziwy dramat rozegrał się w godzinach wieczornych. Woda zabrała most, który stanowił jedyne miejsce dojazdu do tej miejscowości.

podtopienia Dukla

Do działań na terenie Gminy Dukla zostało zadysponowanych wiele jednostek z powiatu krośnieńskiego. Strażacy w GKiM Dukla na bieżąco przygotowywali i dowozili worki z piaskiem. Inni pompowali wodę z zalanych domów, bloków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej. Podtopione zostały też strażnice miejscowych jednostek OSP, a woda zalała wiele dróg całkowicie uniemożliwiając przejazd.

Działania ratownicze

Strażacy z terenu Gminy Dukla interweniowali w całym powiecie krośnieńskim, gdzie doszło do licznych podtopień.

Damian Madej Dukla

Nasze działania polegały na zabezpieczeniu budynków przed zalaniem, wypompowaniu wody oraz ewakuacji ludzi i mienia z zalanych terenów. Strażacy działali przy usuwaniu skutków obfitych opadów na terenie gmin: Dukla, Korczyna, Wojaszówka i Jedlicze. Najbardziej utrudnione działania mieliśmy w miejscowości Moderówka w gm. Jedlicze, gdzie aby ewakuować ludzi musieliśmy użyć łodzi motorowej. Ze względu na wysoki poziom wody nie mogliśmy się dostać do zalanych budynków, w których ludzie zostali odcięci od świata. Nasi strażacy jak i mieszkańcy wspominają, że nie pamiętają tak dużych podtopień w naszym regionie. – mówi Damian Madej, Wiceprezes OSP KSRG Dukla.

[ ZDJĘCIA ]

Jak podaje portal Krosno112.pl w ciągu zaledwie kilku dni krośnieńscy strażacy zanotowali około 1000 interwencji. Przez cały 2019 rok było ich 3502. Wielkie słowa uznania należą się wszystkim strażakom zaangażowanym w pomoc w walce z żywiołem. Podtopienia wyrządziły spore straty. Wiele rodzin z naszego regionu w dosłownie kilka minut straciło dobytek swojego życia.

Możesz pomóc

W ostatnim czasie w Internecie ruszyło wiele zbiórek dla poszkodowanych. Największe zniszczenia powódź wyrządziła w miejscowości Trzcinica w powiecie jasielskim. Na Facebooku powstała grupa wsparcia powodzian w Trzcinicy. W akcję pomocy włączyli się także strażacy z OSP KSRG Dukla, którzy zorganizowali zbiórkę dla poszkodowanych mieszkańców naszej gminy i innych miejscowości najbardziej dotkniętych powodzią.

OSP KSRG Dukla

Do 10 lipca w budynku remizy OSP KSRG Dukla przy ulicy Cergowskiej trwa zbiórka dla powodzian. Codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 16:00-18:00 oraz w czwartki i soboty w godzinach 9:00-11:00 strażacy czekają na pomoc ludzi dobrej woli.

Zbierane są:

  • artykuły chemiczne niezbędne do posprzątania po powodzi;
  • żywność z długotrwałym terminem (suchy prowiant), woda pitna;
  • kołdry, ręczniki itp.

Oddać można również meble w dobrym stanie lub inne elementy wyposażenia domu, które zostaną przekazane najbardziej poszkodowanym rodzinom. Ze strażakami z Dukli można skontaktować się telefonicznie pod numerem tel: 730 799 597. Zachęcamy do włączenia się do akcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *