Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Rok działalności KGW Jasionka

KGW Jasionka

Dokładnie rok temu, 19 lipca 2019 r. w powiatowym biurze ARiMR w Krośnie zostało zarejestrowane Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce.

Historia założenia koła

Utworzenie Koła Gospodyń Wiejskich to temat, który w Jasionce przewijał się od lat. Dopiero w zeszłym roku staraniem sołtysa Adama Szczurka i Radnego Bogusława Karkoszki doszło do spotkania w tej sprawie. W maju 2019 roku na stronie Jasionka24.pl opublikowany został artykuł dotyczący naboru do Koła Gospodyń Wiejskich w Jasionce. Jak się okazało, odzew był spory, a już w czerwcu zapisanych było kilkanaście osób. W związku z tym sołtys naszej miejscowości zorganizował trzy spotkania informacyjne. Na jednym z nich pojawiła się wieloletnia działaczka Koła Gospodyń Wiejskich i Kółka Rolniczego w Łękach Dukielskich oraz współzałożycielka Stowarzyszenia Kulturalno-Rekreacyjnego „Jedność”Pani Maria Kołacz, która opowiedziała o sposobie działania organizacji pozarządowych. Kilka dni później, 10 lipca 2019 roku odbyło się kolejne, trzecie zebranie, podczas którego ustalone zostały wszystkie szczegóły. Procedurę rejestracji, sposób funkcjonowania oraz źródła ubiegania się o środki finansowe przedstawił kolejny zaproszony gość, jakim była Pani Teresa Belcik – Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Dukli, sołtys sołectwa Nowa Wieś oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Razem Lepiej”. Mieszkanki naszej miejscowości miały okazję dowiedzieć się o wartościach, jakie daje działalność społeczna oraz organizacjach, które wspierają funkcjonowanie KGW i stowarzyszeń.

KGW Jasionka

Podczas spotkania wybrano zarząd organizacji, który przedstawia się następująco:

  1. Renata Wróbel – przewodnicząca
  2. Magdalena Niziołek – zastępca
  3. Anna Możdżan – skarbnik

Kilka dni później, 19 lipca 2019 r. w powiatowym biurze ARiMR w Krośnie został złożony komplet dokumentów nowej organizacji, a Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, dzięki czemu zyskało osobowość prawną i od tego momentu mogło korzystać z praw określonych w nowej ustawie, która daje możliwość prowadzenia działalności zarobkowej i pozyskiwania dotacji.

To już rok

W minionym tygodniu Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce obchodziło pierwszy rok swojej działalności. Był to rok wytężonej pracy, nowych wyzwań oraz próba sił organizacyjnych zakończona sukcesem.

Pierwsze miesiące działalności nie były łatwe. Brak odpowiednio zagospodarowanego zaplecza, niedziałająca chłodnia oraz wysłużony sprzęt kuchenny nie były wymarzonym początkiem. Jednym z podstawowych celów nowo powstałej organizacji była wymiana sprzętu kuchennego oraz budowanie integracji wśród lokalnej społeczności.

wymiana sprzętu kuchennego jasionka

Już na samym początku działalności KGW przeprowadzony został szereg prac porządkowych, począwszy od przeglądu sprzętu kuchennego nadającego się do użytku, po wymianę umeblowania i odnowienie pomieszczenia do przechowywania naczyń. W październiku ubiegłego roku naprawiona została niedziałająca od kilku lat chłodnia, a Koło Gospodyń Wiejskich pozyskało dotację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dzięki której możliwa była wymiana starych regałów oraz zakup najbardziej potrzebnego sprzętu. Kupione zostały m.in. garnki, noże, deski, miski, filiżanki, kubki, obrusy, mikrofalówka oraz stolik do serwowania dań. Staraniem KGW w Jasionce zakupiona została także nowoczesna zmywarka gastronomiczna, gdyż dotychczas mycie naczyń odbywało się… w wannie.

kuchnia dom ludowy jasionka

W pomieszczeniach zaplecza kuchennego doszło do kilku istotnych zmian, dzięki którym możliwa będzie lepsza organizacja pracy podczas obsługiwanych uroczystości. Dzięki samodzielnie wypracowanym funduszom oraz pozyskiwanym dotacjom planowane jest kolejne uzupełnianie braków w zestawie sprzętu kuchennego.

Imprezy i uroczystości

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jasionce były inicjatorami różnych przedsięwzięć, organizatorem imprez oraz brały udział w kilku uroczystościach. Jedną z pierwszych okazji było zaproszenie od Koła Gospodyń Wiejskich w Łękach Dukielskich na imprezę integracyjną. Już miesiąc po założeniu Koła, w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. delegacja KGW z Jasionki wzięła udział w Dożynkach Gminnych w Dukli.

KGW Jasionka Dukla

Trzy tygodnie później, w niedzielę 15 września Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce po raz pierwszy było organizatorem dożynek wiejskich w naszej miejscowości. Uroczystość zapoczątkował korowód dożynkowy, który z wieńcami wyruszył spod Domu Ludowego w kierunku kościoła parafialnego w Jasionce. Po Mszy Świętej dziękczynnej uczestnicy dożynek przeszli do Domu Ludowego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

dożynki jasionka

W sobotę 21 października 2019 roku Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jasionce uczestniczyły w corocznej Gosposiadzie Kół Gospodyń Wiejskich, której organizatorem jest Ośrodek Kultury w Dukli. Tegoroczna 8. edycja odbyła się w Łękach Dukielskich.

gosposida Łęki Dukielskie

Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce było także organizatorem dwóch akcji na rzecz lokalnej społeczności. Przed Świętami Wielkanocnymi ruszyła produkcja palm i stroików Wielkanocnych, które można było nabyć dwa tygodnie przed Wielkanocą. Niedługo później ruszyła akcja szycia maseczek ochronnych, które również mogli kupić nasi mieszkańcy. Ponadto Panie z Koła Gospodyń Wiejskich zorganizowały kilka spotkań w zamkniętym gronie, jak choćby ostatnie zebranie podsumowujące 1. rocznicę założenia Koła.

rok KGW Jasionka

Plany na przyszłość

Choć w ciągu ostatnich 12 miesięcy udało się zrobić sporo, nie wszystkie planowane działania były możliwe do zrealizowania. Ze względu na pandemię koronawirusa nie odbył się kiermasz wielkanocny oraz kilka innych inicjatyw, jak choćby planowany na 15 sierpnia festyn w naszej miejscowości. Jedną z uroczystości, która w tym roku prawdopodobnie się odbędzie, są Dożynki Gminne w Jasionce zaplanowane na 23 sierpnia. W kolejnych miesiącach Panie z KGW Jasionka wezmą udział w 9. Gosposiadzie w Iwli, a 10 – jubileuszowa w 2021 roku odbędzie się w Jasionce. W planach Koła Gospodyń Wiejskich jest przede wszystkim dalsze doposażenie kuchni, zakup strojów, realizacja wydarzeń kultywujących lokalne dziedzictwo oraz integracja międzypokoleniowa różnych grup społecznych.

Dożynki Jasionka

Dotychczasowa działalność oraz zmiany do jakich doszło w Domu Ludowym w Jasionce pokazują jak potrzebne było utworzenie Koła Gospodyń Wiejskich, które pragnie integrować lokalną społeczność oraz podejmować działania na rzecz rozwoju lokalnego środowiska społecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *