Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Mieszkańcy Jasionki dziękowali za tegoroczne plony

Dożynki Jasionka

W niedzielę 23 sierpnia w Jasionce odbyły się dożynki parafialne, czyli wielki dzień dziękczynienia za plony ziemi.

Coroczne dożynki to święto rolników, ogrodników i pszczelarzy, którzy w tym dniu dziękują za zebrane plony oraz proszą o błogosławieństwo dla swojej pracy. W niedzielę 23 sierpnia w Jasionce miały odbyć się uroczyste dożynki Gminne, które z uwagi na obecną sytuację zostały przełożone na przyszły rok. Z racji tego, że termin z góry był już ustalony, w tym dniu odbyły się dożynki parafialne, ograniczone do Mszy Świętej o godzinie 11:00. Zabrakło korowodu dożynkowego spod Domu Ludowego, nie odbyła się też część artystyczna.

Organizatorem tegorocznych dożynek było  Koło Gospodyń Wiejskich w Jasionce, a starostami dożynek zostali: Magdalena Niziołek oraz Paweł Chojecki – członkowie KGW w Jasionce. Głównym punktem tegorocznego dziękczynienia za plony była Msza Święta sprawowana przez naszego rodaka ks. Tomasza Bąka, który wyraził serdeczne słowa wdzięczności wobec wszystkich mieszkańców Jasionki zaangażowanych w przygotowanie i przebieg tegorocznych dożynek.

W trakcie Mszy Świętej ks. Tomasz poświęcił tegoroczne plony oraz wieńce przygotowane przez KGW Jasionka oraz Stowarzyszenie „Złota Studzienka”. Po uroczystej Mszy Świętej członkinie Koła Gospodyń Wiejskich częstowały parafian chlebem, upieczonym z tegorocznych plonów. W uroczystości wzięli udział Józefa Winnicka-Sawczuk – radna powiatu krośnieńskiego, Bogusław Karkoszka – Radny Rady Miejskiej w Dukli, Adam Szczurek – sołtys sołectwa Jasionka, strażacy OSP Jasionka, członkowie KGW Jasionka oraz stowarzyszenia „Złota Studzienka”, orkiestra parafialna oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Jasionki.

Niedziela dożynkowa w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Jasionce stała się parafialnym Świętem Chleba, który jest nie tylko owocem pracy ludzkiej, ale przede wszystkim dziełem błogosławieństwa Bożego.

 

[ZDJĘCIA]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *