Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Piąta rocznica śmierci ks. Zbigniewa Kaszuby

Dokładnie pięć lat temu temu, w nocy z 23. na 24. września, zmarł ksiądz Zbigniew Kaszuba – wieloletni proboszcz Parafii Jasionka.

Początki posługi kapłańskiej

Ks. Zbigniew Kaszuba urodził się 15 kwietnia 1959 roku w Rzeszowie. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski w zakresie teologii moralnej. 21 czerwca 1986 roku w Katedrze przemyskiej z rąk Abp Ignacego Tokarczuka przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Rzepedź (1986-1988), Bieliny (1988-1990), Sanok Fara (1990-1992), Brzozów (1992-1995), Krosno Fara (1995-1997) oraz jako proboszcz w parafii Chotyniec (1997-1998). 15 sierpnia 1998 roku został proboszczem Parafii w Jasionce.

Dobry gospodarz

Ksiądz Zbigniew Kaszuba był inicjatorem wielu prac związanych z remontem zabytkowego kościoła w Jasionce. Za Jego posługi kościół powołania Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zmienił się nie do poznania. Wymieniona została instalacja elektryczna, posadzka, ołtarz, ambonka, okna i organy. Zamontowane zostały witraże, boczne drzwi, a także kościelne ogrzewanie. Zakonserwowana i odrestaurowana została polichromia, ołtarz główny, ołtarze boczne, chrzcielnica, ambona oraz stacje drogi krzyżowej. Zmieniony został dach oraz elewacja na kościele i dzwonnicy. Z pomysłu ks. Zbigniewa Kaszuby powstała także nowa plebania oraz kaplica cmentarna, gdzie ma powstać nowy cmentarz. Ksiądz współpracował również z klubem sportowym Huragan Jasionka, któremu przekazał działkę na stadion sportowy. Współpracował z organizacjami pozarządowymi, był jednym z inicjatorów budowy wieży widokowej na Górze Cergowa. Skupiał wokół siebie młodzież organizując dla nich różne wyjazdy, które stanowiły nagrodę za służbę liturgiczną. W czerwcu 2009 roku za swoją działalność, z rąk ówczesnego Burmistrza Marka Góraka, został nagrodzony medalem „Zasłużony dla Dukielszczyzny” w kategorii Kultura. Jako dobry gospodarz dbał o zachowanie wartości zabytkowej kościoła w Jasionce, uczył moralnych zasad chrześcijańskich, a swoją charyzmą i uporem dążył do realizacji wyznaczonych przez siebie celów.

ks. Zbigniew Kaszuba

Nagła śmierć

Ks. Zbigniew Kaszuba zmarł nagle w nocy z 23 na 24 września 2015 roku. Eksporta z ciałem odbyła się w piątek 25 września. Msza Święta pogrzebowa odprawiona została w sobotę 26 września o godz. 15:00. Godzinę przed Mszą mieszkańcy Jasionki mogli przyjść na plebanię, aby pomodlić się i pożegnać ze zmarłym proboszczem. Mszy Świętej pogrzebowej przewodniczył bp Adam Szal z archidiecezji przemyskiej, dziekan ks. Tadeusz Nowak oraz ks. Zdzisław Babiarz – proboszcz parafii Łęki Dukielskie. Następnie miał miejsce pochówek na cmentarzu w Jasionce.

Źródło: dukla.pl | własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *