Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Z wieży widokowej widać więcej. Powstała dodatkowa platforma

wieża widokowa cergowa

Dzięki budowie dodatkowej platformy na wieży widokowej możemy zobaczyć jeszcze więcej. Od piątku 18 grudnia obiekt znów jest dostępny dla turystów.

Ograniczona widoczność

Budowa wieży widokowej na Górze Cergowa bez wątpienia była jedną z najlepszych inwestycji turystycznych na terenie Gminy Dukla. Jednak jak twierdziło wielu odwiedzających, wieża jest „zbyt niska”, gdyż widok ograniczają rosnące drzewa. O tego typu spostrzeżenia i działania z tym związane w marcowym wywiadzie zapytaliśmy Dyrektora MOSiR Dukla – jednostki, która jest zarządcą obiektu.

Tak, spotkałem się z takimi uwagami. W związku z tym wspólnie z Nadleśnictwem Dukla oraz przedstawicielem RDOŚ jesienią 2019 roku dokonaliśmy wizji lokalnej. Jedyną możliwością poprawienia widoczności z wieży w kierunku zachodnim jest nadbudowa półpiętra. W roku bieżącym w okresie od kwietnia do końca maja jest zaplanowana konserwacja wieży widokowej. Jeśli środki finansowe na to pozwolą to w ramach prac konserwacyjnych dokonamy takiej modyfikacji – mówił wówczas Dyrektor MOSiR Dukla Michał Szopa.

góra cergowa wieża widokowa

Prace modernizacyjne

Końcem listopada 2020 r. rozpoczęta została inwestycja mająca na celu poprawę walorów widokowych wieży na Górze Cergowa. Niestety w związku z mocnym wiatrem i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi prace zostały wstrzymane. Po kilkunastu dniach wznowiono działania, które zakładały budowę dodatkowej platformy pomiędzy ostatnią kondygnacją wieży, a dachem. Było to jedyne rozwiązanie, gdyż na terenie objętym ochroną przycięcie koron drzew nie było możliwe.

wieża góra cergowa

Widać więcej

W czwartek 17 grudnia ekipa budowlana zakończyła prace modernizacyjne, a od piątku wieża ponownie jest dostępna dla turystów, którzy dziś mogą wspiąć się o cztery metry wyżej, niż do tej pory. Dzięki temu widoczna jest piękna panorama Beskidu Niskiego, którą do tej pory przysłaniały wysokie drzewa.

Dyrektor dukielskiego MOSiR zaznacza jednak, że na nowo powstałym piętrze w tym samym czasie będzie mogło przebywać mniej osób niż piętro niżej. – Maksymalnie cztery – mówi.

Pracownicy MOSiR w Dukli apelują do turystów, którzy w najbliższych dniach chcą się wybrać na Cergową, o ostrożność. – Na górze panują warunki zimowe, jest ślisko a wieża jest oszroniona – mówi Michał Szopa.

Źródło: krosno112.pl | własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *