Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

OSP Jasionka z nowym sprzętem. Strażacy dziękują mieszkańcom

osp jasionka

Dzięki wsparciu mieszkańców Jasionki, strażacy miejscowej jednostki wzbogacili się w nowy sprzęt do gaszenia pożarów.

Ostatnie interwencje straży

Wraz z kończącą się zimą kończy się sezon grzewczy, podczas którego ilość wyjazdów strażaków do pożarów sadzy w kominach drastycznie wzrasta. W ostatnim czasie druhowie OSP Jasionka kilkukrotnie interweniowali podczas takich zagrożeń. Pożary sadzy najczęściej spowodowane są zaniedbaniami ze strony właścicieli budynków, którzy nie zwracają uwagi na regularne czyszczenie przewodów dymowych. Może to grozić pożarem dachu, poddasza, a nawet całego domu. Szybko opanowany pożar sadzy nie powoduje poważniejszych skutków, jednak do tego potrzebna jest szybka interwencja Straży Pożarnej oraz specjalistyczny sprzęt.

Lanca kominowa
Lanca kominowa – skuteczne narzędzie do walki z pożarami kominów. Fot. Strefa998

Okazane wsparcie

Od  1989 roku, w wyniku zmian ustrojowych, Ochotnicze Straże Pożarne utrzymywane są z samorządów gminnych. Strażacy mogą liczyć też na dotacje rządowe oraz wsparcie lokalnych mieszkańców. Niestety, z uwagi na panujące obostrzenia, w ostatnim czasie nasi druhowie nie mogli odwiedzać mieszkańców w domach. Podczas Świąt Wielkanocnych, w kościele parafialnym w Jasionce zorganizowali zbiórkę, której celem był zakup lancy kominowej stanowiącej skuteczne narzędzie do walki z pożarami kominów. Każdy z mieszkańców mógł wesprzeć miejscową jednostkę, a zebrana kwota w całości została przeznaczona na zakup nowego sprzętu.

Jak działa lanca kominowa?

Urządzenie przymocowywane jest do prądownicy szybkiego natarcia w samochodzie ratowniczo-gaśniczym. Woda podawana pod dużym ciśnieniem jest rozproszona postaci mgły. Lanca kominowa pozwala strażakom ugasić pożar „od dołu”, dzięki czemu nie będą musieli wchodzić na dach, co skróci czas działania.

Nowy sprzęt pomoże w pracy naszym strażakom, ale nie zwalnia właścicieli budynków z dbałości o przewody kominowe. Mamy nadzieję, że będzie używany on jak najrzadziej, gdyż każda interwencja straży niesie zagrożenie i oznacza czyjeś nieszczęście. W imieniu OSP Jasionka i własnym, wszystkim mieszkańcom Jasionki dziękujemy za okazane wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *