Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

655 lat Łęk Dukielskich

655 lat łęk dukielskich

Z dnia 28 sierpnia 1366 roku pochodzi pierwsza wzmianka o Łękach Dukielskich. Co roku mieszkańcy tej miejscowości obchodzą kolejną rocznicę istnienia wioski.

W dokumentach Państwa Polskiego wyczytać można, że już w 1334 r. do rycerskiego rodu Bogoriów należało trzynaście osad, w tym Łęki Dukielskie (wówczas pod nazwą Łęka). Jednak w 1366 roku w czasie rządów Kazimierza Wielkiego po raz pierwszy pojawiła się nazwa tej miejscowości.

Społeczność Łęk Dukielskich co roku, chcąc ocalić historię i uczcić pamięć pokoleń, obchodzi kolejną rocznicę istnienia wioski. Tegoroczne wspomnienie przypadło na niedzielę 22 sierpnia. Mieszkańcy wioski po Mszy Świętej pokłonili się pokoleniom Łęczan przy Pomniku Wdzięczności odmawiając modlitwę oraz składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze.

Pomnik Wdzięczności w Łękach Dukielskich
Odsłonięty w 2016 roku Pomnik Wdzięczności upamiętniający wszystkie pokolenia Łęczan oraz żołnierzy Armii Krajowej

W imieniu społeczności złożyli je przedstawiciele miejscowej parafii, Akcji Katolickiej, KGW z Łęk Dukielskich i Myszkowskiego, Stowarzyszenia Patriotyczno-Historycznego oraz Radny rady powiatu krośnieńskiego. Ich przedstawiciele zadbali również o oprawę liturgiczną uroczystej sumy, po której właśnie udano się na dalszą część uroczystego świętowania i dziękczynienia.

red. Dukla24.pl/H.Kyc

[ ZDJĘCIA ]