Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Dożynki gminne w Jasionce. Fotorelacja

Dożynki gminne w Jasionce

W niedzielę 5 września w Jasionce odbyły się dożynki, podczas których rolnicy z terenu Gminy Dukla dziękowali za zebrane plony.

Msza święta i dzielenie się chlebem

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą o godz. 11:00, której przewodniczył ks. Krzysztof Szybiak. Podczas nabożeństwa delegacje dożynkowe ofiarowały chleb, wino i owoce – symbole tegorocznych zbiorów. Ks. Ryszard Pelc – proboszcz miejscowej parafii wyraził serdeczne słowa wdzięczności wobec wszystkich zgromadzonych i zaangażowanych w przygotowanie tegorocznych dożynek. Tuż po Mszy Świętej pod kościołem parafialnym w Jasionce, wszyscy zebrani zgodnie z tradycją podzielili się chlebem. Następnie uczestnicy, w tłumnym i pięknym korowodzie prowadzonym przez orkiestrę parafialną z Jasionki, udali się pod Dom Ludowy, gdzie odbyła się dalsza część  wydarzenia.

delegacja dożynkowa
Uroczystość uświetniła orkiestra parafialna z Jasionki

Prezentacja wieńców i zaproszeni goście

W uroczystości wzięło udział 9 delegacji Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy Dukla wraz ze specjalnie przygotowanym wieńcem dożynkowym. Pod Domem Ludowym odbyła się ich prezentacja. Wieńce zostały przygotowane przez delegacje KGW z Barwinka, Cergowej, Głojsc, Jasionki, Łęk Dukielskich, Myszkowskiego, Równego, Wietrzna i Zboisk. Wszystkie delegacje otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne. Starostowie dożynek, którymi byli radni Gminy Dukla: Magdalena Krukar i Roman Drajewicz, na ręce Wiceburmistrza przekazali bochen chleba – symbol ciężkiej pracy rolników. Zastępca Burmistrza Łukasz Piróg podziękował rolnikom za ich codzienny trud i ciężką pracę.

Jerzy Borcz
Podczas uroczystości swoją obecnością zaszczycił Jerzy Borcz

Głos zabrali też zaproszeni goście: Jerzy Borcz – przewodniczący sejmiku woj. Podkarpackiego, Józefa Winnicka-Sawczuk i Andrzej Krężałek – radni powiatu krośnieńskiego oraz Mariusz Folcik – przewodniczący Rady Miejskiej w Dukli. Następnie odbyła się część artystyczna. Na scenie wystąpiły zespoły ludowe: Szarotka-Duklanie, Równianie oraz Wietrznianie.

dożynki gminne Dukla
Część artystyczna odbyła się pod Domem Ludowym w Jasionce

Zbiórka strażaków i zabawa taneczna

Podczas wydarzenia strażacy OSP Jasionka zbierali środki finansowe na rzecz 3-letniego Krzysia z Cergowej, który potrzebuje kosztownej operacji w USA. O godz. 17:00 rozpoczęła się zabawa taneczna. Imprezę poprowadził DJ Błażej.

red. Dukla24.pl/fot. Bogusław Szczurek

One thought on “Dożynki gminne w Jasionce. Fotorelacja

Comments are closed.