Dukla24.pl

Aktualności z Dukli i Gminy Dukla. Wydarzenia, Sport, Inwestycje, Kultura, Turystyka

Wykład Joanny Puchalskiej i pokaz broni palnej w Muzeum Historycznym w Dukli. Wstęp wolny

pałac dukla

Muzeum Historyczne w Dukli i Stowarzyszenie Dukla OdNowa zapraszają na wykład „Rokokowa Pani Amalia i dukielskie lustra” połączone z pokazem broni.

Spotkanie z Joanną Puchalską połączone z pokazem broni z kolekcji Damiana Plajstka odbędzie się w siedzibie Muzeum Historycznego w Dukli we wtorek 7 grudnia 2021 roku o godz. 17:00. Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książek Joanny Puchalskiej.

muzeum dukla
Podczas wydarzenia odbędzie się pokaz broni palnej w dukielskim muzeum

Joanna Puchalska – historyk sztuki, tłumaczka, a także publicystka związana z miesięcznikiem „wSieci Historii”. Jest autorką książek koncentrujących się głównie na tematyce historii wschodniej Polski i Kresów. Do jej publikacji należą takie książki jak „Dziedziczki Soplicowa” i „Kresowi Sarmaci”, a także „Polki, które zadziwiły świat” oraz „Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice”. Historia przodków Joanny Puchalskiej jest niezwykle fascynująca, jako że jest prawnuczką ostatnich właścicieli Czombrowa na Nowogrodczyźnie – majątku, który uważany jest za pierwowzór Soplicowa, dworu opisanego w „Panu Tadeuszu” przez samego Adama Mickiewicza. W książce „Polki, które zadziwiły świat” (2016), autorka przybliża czytelnikom sylwetki przedstawicielek naszego narodu, które na przestrzeni wieków osiągnęły ogromny sukces w różnych dziedzinach, stawiły czoła przeciwnościom losu i zawstydziły swoimi dokonaniami niejednego mężczyznę. W publikacji zatytułowanej „Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice” z 2017 roku Joanna Puchalska powraca do motywu kobiety w historii, tym razem jednak opisując prawdziwe polskie femmes fatales, żyjące od czasów panowania rodu Jagiellonów, po czasy współczesne. Wśród bohaterek książki są morderczynie, oszustki, agentki obcych wywiadów i zdrajczynie. Joanna Puchalska została w 2011 roku wyróżniona przez kapitułę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przyznającą Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza, za emitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia cykl audycji „Droga do Soplicowa”, który współtworzyła z Anną Lisiecką.

red. fot. www.muzeumdukla.pl